Rady na cestu

Na cestu do Nórska potrebujete len platný cestovný pas, príp. občiansky preukaz a pri individuálnej doprave okrem vodičského preukazu aj platnú zelenú poisťovaciu kartu pre motorové vozidlo. V Dánsku i v Nórsku je možné platiť miestnymi národnými menami alebo EUR.

Klíma západného Nórska je podobná našej a je ovplyvnená Golfským prúdom, ktorý zohrieva more. Teplota vzduchu sa pohybuje v lete okolo 15 - 22° C. Počasie býva v Nórsku premenlivé, je preto vhodné pribaliť si aj teplejšie a nepremokavé oblečenie, ktoré oceníte najmä pri náhlej zmene počasia počas rybolovu. Odporúčame zobrať si aj gumené čižmy, resp. nepremokavú obuv a nepremokavú podložkou na sedenie v člne.

Čítať ďalej: Rady na cestu

Druhy rýb v lokalite Sjernarøy

Treska obecná

Treska obecná
Nachádza sa v hĺbke od 5 do 200m. V jarných mesiacoch sa loví v menších hĺbkach, v letných ich zas chytíte hlbšie na všetky spôsoby. Najčastejšie úlovky sú kusy s váhou od 2 do 4kg, ale kapitálne kúsky sú aj nad 20kg. Treska obecná môže mať rozdielne sfarbenia podľa vegetácie na dne mora. Odporúčame ich chytať napríklad na prívlač s jig hlavičkou od 15 do 35g a s gumennou rybičkou žltooranžovej farby.

 

 

Čítať ďalej: Druhy rýb v lokalite Sjernarøy

Spôsoby rybolovu - nákresy

Na základe našich dlhoročných skúseností sme pre vás pripravili nákresy rôznych spôsobov rybolovu pre ešte väčší úspech vašej morskej rybačky.

Čítať ďalej: Spôsoby rybolovu - nákresy

Spôsoby morského rybolovu

Ľahká prívlač

Spôsob pre lov v hĺbkach od 5 do 30m.
Na tento spôsob rybolovu sú ideálne zátoky s podmorskou vegetáciou, plytčiny, skalné steny, či podmorské ostrovčeky. Po nahodení nástrahu nechajte klesnúť až na dno pri stálom kontakte. Potom pomalým, nepravidelným pohybom začnite nástrahu priťahovať. V niektorých prípadoch nenechajte klesnúť nástrahu až na dno, ale po nahodení ju hneď priťahujte.

Čítať ďalej: Spôsoby morského rybolovu

Tri techniky prívlače

Ľahká prívlač

Udica dvojdielna, maximálne 2,7m, gramáž prúta 20 až 40g, odporúčame na zubáče, navijaky veľkosti 30 až 40, kam by sa malo zmestiť 200m silonu 0,30 alebo šnúry 0,18. Dôležité je, aby mali dobrú brzdu, odporúčame prednú brzdu. Je dobré, keď majú morskú úpravu proti soli. Použite jigové hlavičky od 12 do 30g, buď farebné (žltá býva najlepšia), alebo bezfarebné, s gumenou rybičkou od 8 do 15cm, alebo s twisterom. Taktiež môžeme používať malé pilkríky od 25 do 50g. Farby si zvoľte podľa počasia - keď svieti slnko tak tmavé, keď prší alebo je zamračené, tak svetlé, prípadne lesklé farby. Žltooranžova, zelenožltá, červenožltá, to sú osvedčené farby, ktoré nikoho nesklamú. Pri každom love so šnúrou odporúčame používať návazec dlhý približne 1,5m zo silonu 0,32.

Čítať ďalej: Tri techniky prívlače

Recept: Rolky z platézy s omáčkou

od našich priateľov

Ingerdiencie:

60 dkg platézy
1 polievkové lyžice citrónovej šťavy
1 ks (balenia) biele korenie
6 dkg cibule
6 dkg tuku Hera
2 polievkové lyžice múky
1 ks Knorr bujón
6 polievkových lyžíc Rama Cremefine
40 dkg pórku
2 ks jarná cibuľka

Čítať ďalej: Recept: Rolky z platézy s omáčkou