Spôsoby morského rybolovu
Ľahká prívlač
Spôsob pre lov v hĺbkach od 5 do 30m.
Na tento spôsob rybolovu sú ideálne zátoky s podmorskou vegetáciou, plytčiny, skalné steny, či podmorské ostrovčeky. Po nahodení nástrahu nechajte klesnúť až na dno pri stálom kontakte. Potom pomalým, nepravidelným pohybom začnite nástrahu priťahovať. V niektorých prípadoch nenechajte klesnúť nástrahu až na dno, ale po nahodení ju hneď priťahujte.
Odporúčame vám používať číslovaciu metódu t.j. po prvom náhode počítať do päť, preklopiť navijak, potom prerušovane priťahovať nástrahu. S každým ďalším náhodom prirátajte +15 až pokiaľ nedosiahnete dno. Pokiaľ ste mali záber napríklad na čísle 45, tak je predpoklad, že v tomto stĺpci sa momentálne ryby nachádzajú. Preto pri každom náhode počítajte do 45, preklopte navijak a priťahujte návnadu až do okamihu záberu. Keď zábery prestanú, opakujte číslovaciu metódu až kým sa vám ryby nepodarí nájsť v inej hĺbke.
Tento spôsob rybolovu je vhodný na lov z člna aj z brehu. Pri love z brehu sa snažte viesť nástrahu pozdĺž brehu.
Na tento spôsob ulovíte najmä tresky polak, tresky obecné, tresky čierne a makrely. Jedná sa o veľmi pohodlný spôsob lovu, účinný hlavne pri vrchole prílivu. Vašimi veľkými pomocníkmi bude prítomnosť čajok a rybárykov, ktoré prezradia ryby.
Ťažká prívlač
Je to spôsob lovu do hĺbky 30-100m.
Vhodná je na lov z člna. Na ťažkú prívlač sú ideálne sú podmorské ostrovy, zrázy a prekážky, či prieplavy.
Pri číslovacej metóde počítajte do 20. Postupujte rovnako ako v predošlom prípade, až kým nedosiahnete na dno.
Lov na pilker z lode
Ďalšia obľúbená forma lovu rýb určená skôr pre fyzicky zdatnejších rybárov.
Pri tomto spôsobe lovíme v hĺbkach od 50 do 300m. Tomu by malo zodpovedať aj vaše rybárske náčinie a dá sa realizovať len z člna. Máte tak možnosť uloviť aj iné druhy rýb ako pri prívlači. Častými úlovkami pri love na pilker z lode sú treska obecná, treska polak, treska čierna, treska jednoškvrnná, mieň, halibut, makrela, ostriež, žralok, morská kočka, morský čert a iné, pre nás exotické druhy rýb.
Použite udicu 2,1 až 2,4, jedno alebo dvojdielnu, s gramážou 200-600g. Navijak 60 až 80, ale najvhodnejší je multiplikátor. V dnešnej dobe sa rozšíril aj elektrický multiplikátor. Lovte výhradne so šnúrou 0,30 až 0,50m. Malo by sa vám zmestiť 300 až 400m. Pilkre, ktoré pri tomto love použijete, by mali mať hmotnosť 200 až 600g, s návazcami rozdielnych druhov - doporučujeme tie, čo majú svietiace koráliky. Návazec by mal mať aspoň 0,75m silon. Osvedčené sú imitácie piesočných červov, tzv. papriky, chobotničiek, garnátov, kreviet, mušiek a iné.
Pri tomto spôsobe púšťajte návnadu až na dno a tam ju prudko nadvihujte a spúšťajte (tzv. klopkanie o dno). Je dobré, keď vás pri tom čln, vietor alebo voda pomaly odnašajú. Prechytáte tým väčšiu plochu dna. Ideálny lov je hodinu pred a hodinu po prílive alebo odlive.
Dobré sú farby pilkrov žlté, červené, ale najlepšia farba je lesklá. Odporúčame vám na spodné pilkrové trojháky, na jeden alebo dva háky, zavesiť kúsky rýb. Má to fantastický účinok. Pokiaľ sú ryby "pri chuti", neraz vytiahnete kus aj na každom háčiku na návazci.
Lov na ťažko - čln
Často používaná metóda hlavne v lete, kedy je väčší predpoklad pokojnej morskej hladiny. Pri tomto spôsobe budete potrebpvať náčinie zhodné s pilkrovacím. Rozdiel je len v spôsobe lovu. Lovte výhradne na prírodné nástrahy, buď na kusy rýb alebo na filety z rýb a takisto môžete aj na celé ryby.
Použite olovo 300 až 500g a jeden alebo dva veľké háčiky (sumcové). Olovo viažte výhradne ako koncové. Háčiky viažte 50cm od olova. Keď dáte dva háčiky, tak druhý dajte 150cm od olova. Návazec by mal byť zo silonu od 0,80 do 100m, o dĺžke 40cm.
Nástrahu pustite až na dno a nadvihnite 50cm nad dno. Nechajte sa unášať člnom. Doporučujeme udice stále držať, lebo zábery môžu byť prudké. Občas si skontrolujte, či stále držíte nástrahu 50cm nad dnom. Pri silnom prúdení možete spomaliť čln plávajúcou kotvou, ktorá sa podobá padáku, len má malý otvor vzadu. Kotvu priviažte za čln a pustite ju za ním do vody. Tým čln spomalíte.
Častými úlovkami týmto spôsobom sú miene, treska obecná, žralok, ostriež, treska jednoškvrnná a iné.
3-trolling
Udice držte v ruke, alebo ich dajte do špeciálneho držiaka na lodi. Prechytávajte pobrežné vody, podmorské ostrovy, zátoky, až do hĺbky 25m. Nástrahu je ideálne ťahať za člnom idúcim na základny plyn 60-100m v strede stĺpca vody.
Pri tomto spôsobe chytíte hlavne tresky polak a tresky obecné.
Lov na plavák
Jedná sa o jeden z menej používaných spôsobov lovu v Nórsku a je účinný hlavne na tresku polak. Pri tomto spôsobe môžete loviť aj na druhú udicu, najlepšie na ľahký prívlač. Náčinie použite ako pri ťažkej prívlači. Ako návnadu použite buď celé rybky do 20cm, alebo filet z ryby (najlepšia návnada je malá čierna treska). Systém je veľmi podobný nášmu lovu šťúk alebo sumca. Použite plavák od 150 do 200g a olovo 100g, s veľkým sumcovým jednohákom. Návnada by sa mala vznášať cca 5m nad dnom.
Ideálne miesto je podhorský kopec s hĺbkou 15 až 35m.
Muškárenie
Keď niekto počuje pojem muškárenie, predstaví si rieku, potok, lososa, či pstruha. Ale aj more vie prekvapiť rybárov očarených muškárením. V nórskych rybárskych obchodoch sa predávaju aj mušky vhodné na more. Je viacero druhov rýb, ktoré s obľubou zaberú aj na mušky. Sú nimi napríklad treska polak, treska čierna, treska obecná, či makrela.
Týmto spôsobom lovte v pobrežných vodách, ktoré sú zarastené chaluhami. Do hĺbky 10m môžete prechytať.
Lov na ťažko
Realizujte ho, ak máte záujem chytiť platýsové druhy rýb. Občas vám zaberú aj iné druhy rýb. Je vhodné použiť náčinie ako pri ťažkej prívlači. Použite koncové olovo 60 až 100g, s dvoma až troma návazcami, s kúskami rýb, alebo kreviet, ale veľmi vhodné sú aj kúsky piesočných červov. Prevádzkovať ho môžete dokonca aj priamo pred chatou, či domom. Najlepšie je, keď po nahodení občas popotiahnete nástrahu po dne až dokým nepríde záber. Nie je neobvyklé, že sa vám takto pošťastí chytiť naraz aj dve, tri ryby.
Na tento spôsob sa dá chytať takmer z každého móla a prístavu.