Rady na cestu

Na cestu do Nórska potrebujete len platný cestovný pas, príp. občiansky preukaz a pri individuálnej doprave okrem vodičského preukazu aj platnú zelenú poisťovaciu kartu pre motorové vozidlo. V Dánsku i v Nórsku je možné platiť miestnymi národnými menami alebo EUR.

Klíma západného Nórska je podobná našej a je ovplyvnená Golfským prúdom, ktorý zohrieva more. Teplota vzduchu sa pohybuje v lete okolo 15 - 22° C. Počasie býva v Nórsku premenlivé, je preto vhodné pribaliť si aj teplejšie a nepremokavé oblečenie, ktoré oceníte najmä pri náhlej zmene počasia počas rybolovu. Odporúčame zobrať si aj gumené čižmy, resp. nepremokavú obuv a nepremokavú podložkou na sedenie v člne.

Nemali by ste zabudnuť ani na podberák a vylovovací hák. Sieťka na ryby sa nepoužíva, ryby sa dávaju priamo do prepravky.·V Nórsku je povinnosť používania záchranných viest na more, ale túto výbavu kemp Furrehytter poskytuje zdarma.

Počas teplých, slnečných dní je slnko v Nórsku veľmi silné, preto si nezabudnite vziať aj opaľovací krém s dostatočným UV faktorom. Odporúčame zobrať si aj pokrývku hlavy (rybársky klobúk, čiapku, šiltovku) a tiež slnečné okuliare.

Stravovanie počas pobytu je individuálne a vzhľadom na pomerne vysoké ceny potravín v Nórsku, odporúčame vziať si dostatočné zásoby so sebou. Máte však aj možnosť kupovať si potraviny v miestnych obchodoch.

Počas rybárčenia neodporúčame zachádzať na otvorené more, pretože náhla zmena počasia s vysokými vlnami by Vám mohla skomplikovať návrat k pobrežiu. Výjazd na more odporúčame len v teritóriu okolitých ostrovčekov, ktoré Vás chránia pred morským vlnobitím a najlepšie v sprievode partnerského člna, aby ste si v prípade potreby mohli vzájomne pomôcť. Najvhodnejšie je mať pri sebe aspoň jeden  funkčný mobilný telefón, prípadne aj polohový zameriavač GPS.

V prípade, že máte záujem doniesť si úlovok z rybačky domov, je nevyhnutné zobrať si so sebou izotermický (polystyrénový) box (krabicu) na prevoz spracovaných a zmrazených rýb na Slovensko. Môžete ho využiť napríklad aj na prepravu dovážaných potravín do Nórska. Odporúčaná hmotnosť vyvážaných zmrazených úlovkov je 20 kg na osobu. Limitom hmotnosti je povolená nosnosť prívesu autobusu a najmä nórske colné vývozné predpisy.

Chceme vás tiež upozorniť na nevyhnutnosť dodržať povolené množstvo alkoholu a cigariet dovážaného do Nórska. Povolené sú 2 litre vína alebo 1 liter tvrdého alkoholu, plus 5 plechoviek piva a 1 kartón cigariet na osobu.