Druhy rýb v lokalite Sjernarøy

Treska obecná

Treska obecná
Nachádza sa v hĺbke od 5 do 200m. V jarných mesiacoch sa loví v menších hĺbkach, v letných ich zas chytíte hlbšie na všetky spôsoby. Najčastejšie úlovky sú kusy s váhou od 2 do 4kg, ale kapitálne kúsky sú aj nad 20kg. Treska obecná môže mať rozdielne sfarbenia podľa vegetácie na dne mora. Odporúčame ich chytať napríklad na prívlač s jig hlavičkou od 15 do 35g a s gumennou rybičkou žltooranžovej farby.

 

 

Treska polak

Treska Polak
Vyznačuje sa veľkou bojovnosťou. Je to ryba, ktorú nájdete v hĺbkach od 5 do 60m. Lovte ju hlavne na prívlač, a to s jigovou hlavičkou od 15 do 25g alebo s pilkrom od 35 do 50g. Úspešne sa loví aj muškárskym spôsobom. Úlovky sú od 2 do 4kg, kapitálne od 6 do 10kg. Obľúbená farba nástrahy je žltooranžová, zelená, hnedá.

 

 

Treska jedoškvrnná

Tento druh sa nachádza vo väčších hĺbkach, od 80 do 200m. Chytíte ju na pilker, ale najčastejšie sa vám ju podarí uloviť pri chytaní na ťažko, s kúskom mäsa z ryby. Úlovky sú od 2 do 4kg, kapitálne od 6 do 8kg.

 

Treska merlan

Nachádza sa v hĺbkach od 30 do 100m. Dorastá maximálne do 2kg. Chytá sa hlavne pri pilkrovaní, alebo pri love na ťažko. Má veľmi kvalitné mäso a je uznávaná medzi labužníkmi.

 

Treska čierna

Treska Tmavá
Je to najčastejší úlovok z treskovitých ryb. Pláva vo veľkých húfoch, často sa vám ju pri pilkrovaní podarí chytiť na všetky návazce, včetne pilkra. Menšie ryby chytíte na prívlač v hĺbkach od 5 do 50m na malé pilkre od 35 do 50g. Na gumenné rybky a twister chytíte túto rybu len sporadicky. Väčšie kusy s váhou od 4 do 8kg nájdete v hĺbkach od 60 do 150m, a to vtedy, keď tiahnu väčšinou 10 až 20m nad dnom vo veľkých húfoch. Chytíte ich buď na ťažký prívlač s bočným návazcom, s pilkrom od 60 do 80g, alebo na pilkrovanie s pilkrom od 200 do 300g a návazcom. Najlepšie zaberá na návazec tzv. papriky červenej farby, alebo zelenej mušky. Najčastejšie chytíte kus veľkosti od jedného do 3kg. Kapitálne kusy majú od 7 do 10kg. Najlepšie sa treska čierna loví v jarných mesiacoch, prípadne v lete a vo väčších hĺbkach.

 

 

Mieň morský

Mieň morský
Nachádza sa v hĺbke približne 15 až 300m. Ideálna hĺbka na lov mieňov je od 60 do 120m. Lovte ho na ťažko, s kúskami mäsa, alebo s celými rybami. Občas sa vám ho podarí chytiť aj pri pilkrovaní, hlavne vtedy, keď máte kúsky mäsa aj na háčikoch pilkra. Ideálna nástraha je celá makrela, alebo filet z makrely. Mieň obľubuje nerovné kamenisté dno, tzv. mieňové jamy. Časté úlovky sú od 3 do 6kg, kapitálne môźu mať až 30kg. Doba lovu tejto ryby je najmä v lete.

 

 

Mieň brosma-lumb

Mieň Lumb
Lovte ho na pilker, s kúskami mäsa, alebo na ťažko na prírodne nástrahy, a to v hĺbkach od 30 do 200m. Má rád nerovné, členité dno s jamamy, tzv.lumb jamy, kde sa nachádza v skupinách. Je veľmi žravý a v prípade prázdneho záseku doporučujeme pustiť návnadu hneď nazad. Keď sa nachádzate na ich území, je dobré občas pustiť návnadu až na dno a chvíľku ju tam nechať ležať. Najčastejšie sa lovia vo váhe od 3 do 6kg, kapitálne kusy dorastú až do 15kg. Ulovíte ho hlavne v lete a počas skorej jesene.

 

 

Žralok - Ostrúň obecný

Tieto žraloky lovia v hejnách, niekedy až po 50 kusoch. Vzhľadom na svoju veľkosť nie sú pre rybárov nebezpečné. Najčastejšie ulovíte jedinca o veľkosti 80 až 110cm, o váhe do 5kg Nájdu sa však aj kúsky s veľkosťou 130cm a váhou 7kg. Chytíte ho na prírodnú nástrahu, a to buď na ťažko alebo na pilker. Vyskytuje sa v hĺbke od 20 do 60m. Jeho mäso nepatrí medzi pochúťky, preto ho doporučujeme pustiť nazad do vody.

 

Žralok grónsky

Z rybárskeho hľadiska je to pomerne málo zaujímavá ryba, ktorá nevyniká bojovnosťou a má nejedlé mäso. Vyskytuje sa ojedinele v hĺbkach od 400 do 600m a dorastá do 300kg.

 

Morská kočka

Kto raz túto rybu videl, tomu pravdepodobne do konca života zostane v pamäti a bude túžiť uloviť ju. Stisk zubov tejto ryby je neobyčajne silný. Vyžaduje obzvlášť opatrnné zaobchádzanie. Z osobnej skúsenosti môžeme povedať, že rybárovi v člne je schopný odhryznúť špičku čižmy, preto ho odporúčame po ulovení okamžite usmrtiť. Živí sa hlavne mušľami, či krabmi a pohybuje sa v hĺbke od 20 do 50m. Dorastá do dĺžky 130cm a váhy 12kg. Má výborné mäso a jeho vypreparovaná hlava patrí medzi pozoruhodné exponáty. Ulovíte ho najlepšie cielene, na ťažko, na kúsky rýb. Občas zaberie aj na pilker, pokiaľ máte na háčiku kúsky rýb.

 

Morský čert

Morský Čert
Jeho meno zodpovedá jeho výzoru. Hlava ktorá tvorí približne polovicu celého tela obsahuje množstvo veľkých aj malých zubov, preto pri manipulácii s touto rybou doporučujeme byť mimoriadne obozretný. Má veľmi chutné mäso. Zaujímavosťou je, že loví tzv. vlajkou, ktorú má na hlave a pri love vsiakne podtlakom nástrahu. Žije v hĺbkach od 30 do 200m a chytíte ho na kúsky rýb buď na pilker alebo na ťažko. Dorastá do váhy 30kg, najčastejšie úlovky majú od 5 do 10kg.

 

 

Morský ostriež

Morský Ostriež
Ryba žijúca vo väčších hĺbkach, od 100 do 500m. Často ulovíte viac kúskov naraz. Najčastejšie chytíte ryby vo váhe od 0,5 do 1kg. Úlovok nad 2kg sa považuje za výnimočný.

 

 

Makrela krásna

Makrela
Je to bojovná ryba, migrujúca vo veľkých skupinách. Chytíte ich na návazce, kde sa vám často zavesia na každý háčik. S obľubou sa lovia aj na malé pilkre do 35g. Je dobré stále meniť farby mušiek na návazci, lebo každý deň zabere iná farba. Patria medzi najlepšie návnady, pretože ich mäso zanecháva výraznú stopu. Kto raz ochutná čerstvo grilovanú, alebo údenú makrelu, určite si nenechá ujsť takúto skvelú možnosť ani nabudúce. Táto ryba dorastá do veľkosti 40 až 50cm, výnimočne, aj do veľkosti 70cm. Väčšie kusy však bývajú samotárske. Chytíte ich od 5 do 20m pod hladinou. Treba si dať pozor na to, že pri love sa mäso z makriel rýchlo kazí.

 

 

Sleď

Ryba zdržujúca sa vo veľkých hejnách, dorastajúca do veľkosti od 20 do 40cm. Slúži aj ako vynikajúca návnada pre iné druhy rýb. Môžete ho použiť celého, alebo v podobe filetov. Slede ulovíte na pilker s menšími návazcami.

 

Pyskoun

Je to pestrofarebná rybka, podobná akvarijným, ktorá dorastá do veľkosti 40cm. Chytíte ju skôr náhodne, pri love iných druhov rýb, hlavne na ľahkú prívlač v menších hĺbkach do 20m. Jej zaujímavosťou je jedine farebnosť.

 

Ihlica

Ako prezrádza samotný názov, ide o tenkú podlhovastú rybu. Loví sa výhradne na povrchu, na malý pilkrík do 25g, alebo na malé kúsky rýb, najlepšie na plavák. Dorastá do dĺžky 1m. Chutí najmä vyúdená na zázvore a má zelenkavé mäso.

 

Šťukozubec

Veľmi zaujímavá ryba, ktorá sa podobá na nášho zubáča. Dobré výsledky pri jeho love môžete docieliť, keď na malý pilker, do 35g, dáte slížik z kúska mäsa, alebo budete z filetov z ryby prívlačovať. Najčastejšie chytíte kúsky od 60 do 80cm. Kapitálne kúsky sú do 120cm. Obľubuje skalnaté a nerovné dno, v hĺbke od 20 do 40m.

 

Platýs

Zaujímavá ryba, ktorá má obe oči na plochej strane tela. Nachádza sa hlavne na piesočnom dne, v hĺbke od 5 do 100m. Obľubuje prístavy a pláže. Loví sa na ťažko na kúsky mušlí, kreviet, rýb, garnáty, či piesočne červy. Najlepšie obdobie na jeho lov je v lete, kedy ulovíte ryby do 3kg, ale najčastejšie do 1kg.

 

Halibut

Je to najväčší platýsový druh, ktorý dorastá až do 300kg. Vzhľadom na stavbu svojho tela dá zabrať nielen rybárovi, ale aj jeho náčiniu. Už ryby okolo 10, či 15kg vedia vyskúšať pevnosť rybárskej výbavy a vedomosti rybára. Najčastejšie ho ulovíte v hĺbke od 30 do 50m nad piesočnatým dnom, a to na prírodnú nástrahu (obľubuje tresku čiernu). Prípadne použite špeciálne nástrahy (jig hlavička s gumenou rybičkou veľkosti 20 až 30cm). Odporúčame pri vylovení použiť hák, tzv.gaf.