Výlety a aktivity

 

Ostrov Bjergøy je situovaný v olasti Finnøy, ktorá patrí do Stavangerského regiónu. Tento kraj je mimoriadne bohatý na prírodné krásy a môžete v ňom zrealizovať viacero nezabudnuteľných výletov. Ponúkame vám zopár z množstva výletných alternatív. Určite si spomedzi nich vyberiete a ozvláštnite si tak svoju dovolenku v Nórsku ešte viac. Čo nestihnete počas jedného pobytu, určite sa vám oplatí vidieť počas toho nasledujúceho.

 

Preikestolen

Preikestolen znamená v preklade Kazateľnica a je to jeden z najnavštevovanejších nórskych unikátov. Po turistickom výstupe sa dostanete na skalu vo výške 604 m n.m., ktorá kolmo spadá do jedného z najkrajších nórskych fjordov - Lysefjord. Z ostrova Bjergøy sa dostanete trajektom do neďalekého Tau, odkiaľ od mája do septembra premáva pravidelný spoj. LysefjordTým sa dostanete pod Kazateľnicu a odtiaľ vás čaká približne dvojhodinový výstup k tomuto úžasnému prírodnému úkazu. Priblíži vám ho aj naša Galéria.

 

Lysefjord

Jeden z najkrajších fjordov nielen v Stavangerskej oblasti, ale v celom Nórsku. Je dlhý 42 km a obkolesený vertikálnymi skalami, vysokými vyše 1000 m n.m. Je to jeden z vrcholov nórskej prírody.

 

Kjerag

Povyše Preikestolenu, vo výške 1084 metrov nad Lysefjordom, sa nachádza ďalšia hračka nórskej prírody - Kjeragbolten. Je to kameň, pevne zaseknutý medzi dvoma skalami. Z tohto miesta máte úžasný výhľad na fjord a celý región. Táto oblasť priťahuje aj horolezcov a basejumperov.

 

Lauda

Lauda je predhistorická dedina v oblasti Lysefjord, v ktorej máte možnosť na vlastné oči vidieť žijúcu históriu. Nórski predkovia tu žili približne od roku 1500 pnl. do roku 600 nl. Môžete tu vidieť pamiatky staré vyše 3000 rokov. Prvá budova, dom z doby bronzovej, bola vystavená v roku 1995. Odvtedy sa dedina postupne rekonštruuje a poskytuje návštevníkom svedectvá o živote v Nórsku pred tisíckami rokov.

 

Sauda

Sauda vodopádOdporúčame vám aj výlet pozdĺž Saudafjordu. Tento kraj je bohatý na úžasné vodopády, ktorých sa tu na-chádza mimoriadne veľa. Vo vyšších polohách sú zas početné malé jazierka. Charakteristická je tu aj malebná severská vidiecka architektúra, s domčekmi s trávovými strechami. Veľmi pekný celodenný výlet okolo Saudafjordu, na ktorý sa dostanete z Bjergoya trajektom, absolvujete prevažne autom. Nepatrí teda medzi turisticky náročné. Pri výlete do tohto kraja uvidíte aj nasledujúce scenérie.

Stavanger

Stavanger

Historické mesto Stavanger je vzdialené od ostrova Bjergøy približne 30 km a dostanete sa tam pravidelnou priamou trajektovou linkou. Morská stavangerská oblasť je známa ťažbou ropy a priamo v meste Stavanger môžete navštíviť známe Norsk Oljemuseum - Nórske ropné múzeum. Centrum mesta je typické starobylou nórskou mestskou architektúrou. Počas prechádzky uličkami po centre mesta si pozrite katedrálu Domkirken, vežu Valbergtårnet, divadlo Rogaland Teater, múzeum Stavanger a iné. Tieto pamiatky, ako aj iné zaujímavosti si môžete prehliadnuť na tomto mieste.

 

Nórsky večer

Nórsky večerNaši klienti sa môžu tešiť aj na pravidelný a obľúbený nórsky večer na záver pobytu, na ktorý cestovná kan-celária Optima Tour pozýva všetkých účastníkov pri každom zájazde.