Nynorsk ØYPOSTEN

Rozhovor s Romanom Janigom o slovenských rybároch dovolenkujúcich v Nórsku pre miestne noviny

Nynorsk OYPOSTEN o NOS

Stredoeurópsky raj pre rybárov na FåraOd Jonasa Jørstad, 26.09.2008
V strednej Európe je silná tradícia v športovom rybolove, vysvetľuje Roman Janiga zo slovenskej cestovnej kancelárie Optima Tour. Tento rok dopravil spolu so svojím kolegom 280 slovenských a maďarských športových rybárov na Sjernarøy, čo predstavuje 30%-ný nárast oproti minulému roku.
Slovenskí športoví rybári chytajú každý deň na Sjernarøy. Iba tento rok 280 Slovákov a Maďarov bolo ubytovaných prostredníctvom Optima Tour u Fridtjova Furreho.
Pozrite si tiež obrazovú prílohu „Slovenskí a maďarskí rybári prišli na Sjernarøy“.
Dobrá nálada vládne medzi slovenskými amatérskymi rybármi. Úsmevy, smiech a rybárska radosť  charakterizujú oslavujúcu spoločnosť, ktorá sa zabáva v Sjernarøy Maritim. A že Fridtjov Furre a jeho žena Olaug Juliane sú vysoko v kurze, o tom niet žiadnych pochýb. Nemôžu sa objaviť vonku bez toho, aby neboli  pozvaní k stolu s jedlom a pitím. Najväčšou ich starosťou je zohnať dostatok malých člnov pre toľkých slovenských hostí. Tí môžu byť totiž vonku vo fjordoch a rybárčiť aj každý deň, a pritom nie sú v člne viac ako dvaja muži.
Rast každý rok
Je to už piaty rok, čo Optima Tours v Bratislave organizuje rybárske zájazdy na Sjernarøy. Malý turistický operátor má len toto jedno zameranie a pán Janiga so svojím kolegom cestujú zvyčajne celú cestu autobusom s horlivými rybármi na sever k Sjernarøy. Tento rok bolo celkovo päť autobusových turnusov, vysvetľuje pán Janiga. Turnusy zvyčajne trvali 11 až 14 dní. Okrem autobusovej prepravy je veľa záujemcov, ktorí cestujú letecky alebo individuálne vlastným autom. Pán Janiga s kolegom zabezpečia to najdôležitejšie, v dobrej spolupráci s pánom Fridtjovom Furrem.
- V strednej Európe je silná tradícia v športovom rybolove. To sa týka Čiech, Slovenska, Rakúska a Maďarska, vysvetľuje pán Janiga, ktorý inzeráty o rybárskych zájazdoch do Nórska zverejňuje na internete, ako aj v odbornom časopise pre športových rybárov.
- Prečo žiadne Jadranské more? Nie je to kratšia cesta?
- Jadranské more je príliš teplé. To vyhovuje skôr ženám a deťom, ktorí sa slnia na pláži, hovorí pán Janiga so smiechom v očiach.
Optima Tour už dávno plánuje sezónu pre rok 2009. Plánujú nárast o 15% až 20% oproti podmienkam tohto roka.